Budu stavět a chci tištěný katalog domů CENTRUM STAVEB


Chcete stavět s námi?
Napište si o nový katalog!


Technologie a materiály

Jak spojit dva a více dílů do jednoho?

Jako spojovací materiál jsou označovány mechanické strojní součástky, které slouží ke spojení dvou nebo více dílů. Tyto spojovací součástky se vyrábí z oceli, nerez oceli, mosazi, mědi, hliníku, plastů a ještě dalších materiálů.

Příklady takových spojek jsou např. nýty, šrouby a matice, vruty, spony, hřebíky, hmoždinky, kotevní materiál, podložky, svorníky, závitové tyče, válcové a pružné kolíky, zděř apod.

Pro zachování vlastností spojovacího materiálu neplatí žádná předepsaná norma, avšak jeho chemické složení bývá dost často ovlivněnou konkrétní danou povrchovou úpravou, která byla nebo nebyla nanesena. Doporučuje se ale při manipulaci se spojovacím materiálem dodržovat níže uvedené pokyny.

Rady pro zacházení se spojovacím materiálem:

-          spojovací materiál skladujte v suchém a neagresivním prostředí

-          nejlepší formou úschovy pro další použití je původní originální balení

-          spojovací materiál by neměl být vystaven hrubému mechanickému tlaku (zejména pokud jde o závity)

-          vlivem lidského potu může dojít ke korozi broušených částí spojek, mějte to na paměti, pokud na ně saháte holýma rukama

-          vždy užijte vhodné pomůcky a nářadí, které jsou k práci a k samotné montáži spojovacích materiálů určené – předejdete tak k jeho poškození nebo poškození předmětu, který jím chcete spojit a v neposlední řadě také svému případnému zranění


A co je nejčastějším hutním materiálem a v čem tkví princip jeho výroby?

Za nejčastější hutní materiál můžeme považovat ocel, která se nejčastěji vyrábí ze surového železa. Ocel je slitina, která obsahuje určité množství železa, uhlíku a dalších legujících prvků a to v určitém limitním poměru. V praxi se tedy v závislosti na poměru železa a uhlíku hovoří jednak o slitinách, které je možno dále přeměňovat na další a další sloučeniny, nebo za druhé jako o litinách, kde je uhlík vyloučen jako cementit nebo grafit. Pak už stačí několika šikovných a fyzicky zdatných lidí a výroba ve vysoké peci může začít.

Pro zajímavost ještě můžeme uvést, že v roce 2010 bylo na světě vyrobeno neuvěřitelných 1414 milionů tun oceli. Vskutku úctyhodné číslo!

Přidáno 30. 5. 2011

Autor: Centrum staveb-domy na klíč

Přidat hodnocení
Správa nemovitostí Mešťánek
Levné balíky do zahraničí
Partner pro rok 2019

 


s